  • RC1206FR-073K6L
RC1206FR-073K6L
advertisement
Manufacturer No:
RC1206FR-073K6L
HK JDW NO:
898-RC1206FR-073K6L
Datasheet:
RC1206FR-073K6L
Description:
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/4W 1206
Step5Bar-code shipping tag
RC1206FR-073K6L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3.6kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm