  • RC14JB5K60
RC14JB5K60
advertisement
Manufacturer No:
RC14JB5K60
HK JDW NO:
762-RC14JB5K60
Package:
Axial
Datasheet:
RC14JB5K60
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Composition,
Step5Bar-code shipping tag
RC14JB5K60
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5.6kOhm
  • Composition
    Carbon Composition
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    30mm
  • Diameter
    2.4mm