  • RC1KB2K70
RC1KB2K70
advertisement
Manufacturer No:
RC1KB2K70
HK JDW NO:
762-RC1KB2K70
Datasheet:
RC1KB2K70
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.7kOhm, Carbon Composition,
Step5Bar-code shipping tag
RC1KB2K70
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    RC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.224Diax0.563L 5.70mmx14.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    667 ppm/°C
  • Resistance
    2.7kOhm
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Cylindrical
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    500V
  • Diameter
    5.7mm