  • RC2512FK-072K32L
RC2512FK-072K32L
advertisement
Manufacturer No:
RC2512FK-072K32L
HK JDW NO:
898-RC2512FK-072K32L
Datasheet:
RC2512FK-072K32L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 2.32kOhm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6583
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RC2512FK-072K32L
    SURFACE MOUNT
  • Manufacturer Package Identifier
    RC2512
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.32kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm