  • RC2512FK-07402RL
RC2512FK-07402RL
advertisement
Manufacturer No:
RC2512FK-07402RL
HK JDW NO:
898-RC2512FK-07402RL
Datasheet:
RC2512FK-07402RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RC Series, Thick Film, 402Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7518
Step5Bar-code shipping tag
RC2512FK-07402RL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    402Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    3.1mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm