  • RC55Y-80K6BI
RC55Y-80K6BI
advertisement
Manufacturer No:
RC55Y-80K6BI
Manufacturer:
Welwyn
HK JDW NO:
14302-RC55Y-80K6BI
Package:
Epoxy
Datasheet:
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 80.6kOhm, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 481
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RC55Y-80K6BI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Epoxy
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    240.007063mg
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Resistance
    80.6kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - hot dipped
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Film
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Length
    30mm
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Diameter
    2.5mm
  • Height
    600μm
  • Length
    7.2mm