  • RCL04061R54FKEA
RCL04061R54FKEA
advertisement
Manufacturer No:
RCL04061R54FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCL04061R54FKEA
Package:
Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Datasheet:
RCL04061R54FKEA
Description:
RCL Series, Thick Film, 1.54Ohms, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCL04061R54FKEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Wide 0604 (1610 Metric), 0406
  • Supplier Device Package
    0406
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCL
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.063W 1.00mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.54Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Case Code (Metric)
    1610
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    355.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm
  • Length
    990.6μm
  • Width
    1.6002mm