  • RCL061220R0FKEA
RCL061220R0FKEA
advertisement
Manufacturer No:
RCL061220R0FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCL061220R0FKEA
Package:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet:
RCL061220R0FKEA
Description:
RCL Series, Thick Film, 20Ohms, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4622
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCL061220R0FKEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Wide 1206 (3216 Metric), 0612
  • Supplier Device Package
    0612
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCL
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    3.2mm