  • RCL1218120KFKEK
RCL1218120KFKEK
advertisement
Manufacturer No:
RCL1218120KFKEK
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCL1218120KFKEK
Package:
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Datasheet:
RCL1218120KFKEK
Description:
RCL Series, Thick Film, 120kOhms, 1W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCL1218120KFKEK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Wide 1812 (4532 Metric), 1218
  • Supplier Device Package
    1218
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCL
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    120kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    1W
  • Case Code (Metric)
    3246
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    4.6mm