  • RCL12259R76FKEG
RCL12259R76FKEG
advertisement
Manufacturer No:
RCL12259R76FKEG
HK JDW NO:
873-RCL12259R76FKEG
Package:
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet:
RCL12259R76FKEG
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 9.76Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RCL12259R76FKEG
    Select All
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    Wide 2512 (6432 Metric), 1225
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RCL
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    9.76Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    3263
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm