  • RCP0505B13R0GS6
RCP0505B13R0GS6
advertisement
Manufacturer No:
RCP0505B13R0GS6
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCP0505B13R0GS6
Package:
0505 (1412 Metric)
Datasheet:
RCP0505B13R0GS6
Description:
RCP Series, Thick Film, 13Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCP0505B13R0GS6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    0505 (1412 Metric)
  • Supplier Device Package
    0505
  • Operating Temperature
    -65°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    RCP
  • Size / Dimension
    0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    13Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1.4W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm
  • Length
    1.397mm
  • Width
    1.27mm