  • RCP1206B1K20GTP
RCP1206B1K20GTP
advertisement
Manufacturer No:
RCP1206B1K20GTP
HK JDW NO:
873-RCP1206B1K20GTP
Datasheet:
RCP1206B1K20GTP
Description:
RCP Series, Thick Film, 1.2kOhms, 2.4W, ±2%, -65°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RCP1206B1K20GTP
  • Operating Temperature
    -65°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.060W 3.10mmx1.52mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    2.4W
  • Max Power Dissipation
    11W
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm
  • Length
    3.0988mm
  • Width
    1.524mm