  • RCS040220K0FKED
RCS040220K0FKED
advertisement
Manufacturer No:
RCS040220K0FKED
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCS040220K0FKED
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RCS040220K0FKED
Description:
RCS e3 Series, Thick Film, 20kOhms, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8258
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCS040220K0FKED
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
    0402
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCS e3
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    20kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm