  • RCS0805105KFKEA
RCS0805105KFKEA
advertisement
Manufacturer No:
RCS0805105KFKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCS0805105KFKEA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RCS0805105KFKEA
Description:
RCS e3 Series, Thick Film, 105kOhms, 0.4W 2/5W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCS0805105KFKEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.4W 2/5W
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package
    0805
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCS e3
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    105kOhms