  • RCWE2512R200FKEA
RCWE2512R200FKEA
advertisement
Manufacturer No:
RCWE2512R200FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RCWE2512R200FKEA
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RCWE2512R200FKEA
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCWE Series, Thick Film, 200mOhm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 34631
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RCWE2512R200FKEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RCWE
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.124W 6.30mmx3.15mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    3.15mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm