  • RD3L080SNTL1
RD3L080SNTL1
advertisement
Manufacturer No:
RD3L080SNTL1
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RD3L080SNTL1
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 80m Ω @ 8A, 10V ±20V 380pF @ 10V 9.4nC @ 10V 60V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 947
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RD3L080SNTL1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    15W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    80m Ω @ 8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    380pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    8A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    9.4nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    8A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.109Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    16A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ