  • REC5-2405SRWZ/H6/A
REC5-2405SRWZ/H6/A
advertisement
Manufacturer No:
REC5-2405SRWZ/H6/A
HK JDW NO:
655-REC5-2405SRWZ/H6/A
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Description:
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT
Step5Bar-code shipping tag
REC5-2405SRWZ/H6/A
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 8 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECONOLINE REC5 (5W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.80W x 0.40 H 32.0mmx20.3mmx10.2mm
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    20.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    82%
  • Voltage - Isolation
    6kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    5W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Total Power Output-Max
    5W
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    10.2mm
  • Length
    32mm