  • REG102GA-2.8/2K5
REG102GA-2.8/2K5
advertisement
Manufacturer No:
REG102GA-2.8/2K5
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-REG102GA-2.8/2K5
Package:
SOT-223-6
Datasheet:
REG102GA-2.8/2K5
Description:
Enable Fixed REG102 PMIC 5 SOT-223-6
Quantity:
In Stock : 9560
Step5Bar-code shipping tag
REG102GA-2.8/2K5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-223-6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    NMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    REG102
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Current - Supply (Max)
    800μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    250mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    500μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.27V @ 250mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Reference Voltage
    1.26V
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.3%
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm