  • RER1602814N2TDA
RER1602814N2TDA
advertisement
Manufacturer No:
RER1602814N2TDA
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-RER1602814N2TDA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RER1602814N2TDA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material - Blade
    Plastic, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -4~140°F -20°C~60°C
  • Series
    RER160NTD
  • Size / Dimension
    Round - 165.1mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    51W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Lifetime @ Temp
    55000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    4200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    217.8 CFM (6.10m3/min)
  • Voltage Range
    16V~28VDC