  • RFV15TG6SGC9
RFV15TG6SGC9
advertisement
Manufacturer No:
RFV15TG6SGC9
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RFV15TG6SGC9
Package:
TO-220-2
Datasheet:
RFV15TG6SGC9
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.8V @ 15A 150°C Max 10μA @ 600V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 576
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RFV15TG6SGC9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Position
    SINGLE
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.8V @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    SUPER HYPER FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AC
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    150A