  • RG2012P-512-B
RG2012P-512-B
advertisement
Manufacturer No:
RG2012P-512-B
HK JDW NO:
740-RG2012P-512-B
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 5.1kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
RG2012P-512-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    5.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, PRECISION
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    150V
  • Size Code
    0805
  • Rated Temperature
    70°C