  • RG2012V-4870-P-T1
RG2012V-4870-P-T1
advertisement
Manufacturer No:
RG2012V-4870-P-T1
HK JDW NO:
740-RG2012V-4870-P-T1
Datasheet:
RG2012V-4870-P-T1
Description:
FIXED RESISTOR RG Series, Thin Film, 487Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.02%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RG2012V-4870-P-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    487Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    508μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.02%