  • RGC0603FTC422R
RGC0603FTC422R
advertisement
Manufacturer No:
RGC0603FTC422R
HK JDW NO:
762-RGC0603FTC422R
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RGC0603FTC422R
Description:
RGC Series, Thick Film, 422Ohms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RGC0603FTC422R
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    422Ohms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Length
    1.6002mm
  • Width
    787.4μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C