  • RGC1206FTC1K78
RGC1206FTC1K78
advertisement
Manufacturer No:
RGC1206FTC1K78
HK JDW NO:
762-RGC1206FTC1K78
Datasheet:
RGC1206FTC1K78
Description:
FIXED RESISTOR RGC Series, Thick Film, 1.78kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RGC1206FTC1K78
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.78kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±1%