  • RGC1206FTC5K62
RGC1206FTC5K62
advertisement
Manufacturer No:
RGC1206FTC5K62
HK JDW NO:
762-RGC1206FTC5K62
Datasheet:
RGC1206FTC5K62
Description:
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206
Step5Bar-code shipping tag
RGC1206FTC5K62
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    5.62kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm