  • RGC1A23A15KGU
RGC1A23A15KGU
advertisement
Manufacturer No:
RGC1A23A15KGU
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RGC1A23A15KGU
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
RGC1A23A15KGU
Description:
Contactor,SS,Single Pole,20-275VAC/24-190VDC Control,20AAC,21-264VAC Line
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RGC1A23A15KGU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Package / Case
    SSR with Integrated Heat Sink
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    RGC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    103mm
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Max Output Current
    20A
  • Operating Supply Voltage
    253V
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Max Voltage Rating (AC)
    253V
  • Voltage - Input
    20V~275VAC 24V~190VDC
  • Number of Poles
    1
  • Max Output Voltage
    230V
  • Voltage - Load
    24V~240V
  • Max Supply Voltage (AC)
    253V
  • Min Supply Voltage (AC)
    195.5V
  • Length
    17.8mm
  • Width
    110mm