  • RGC1A60A42KGE
RGC1A60A42KGE
advertisement
Manufacturer No:
RGC1A60A42KGE
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RGC1A60A42KGE
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
RGC1A60A42KGE
Description:
Contactor,1P-SSC-AC IN-ZC 600V 43A 1200V
Step5Bar-code shipping tag
RGC1A60A42KGE
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Package / Case
    SSR with Integrated Heat Sink
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    20V~275VAC 24V~190VDC
  • Voltage - Load
    42V~600V
  • Load Current
    43A