  • RGC3A60A20KKE
RGC3A60A20KKE
advertisement
Manufacturer No:
RGC3A60A20KKE
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RGC3A60A20KKE
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
RGC3A60A20KKE
Description:
Solid state relay, three phase 20. . .275 VAC, RGC3A60A20KKE, Carlo Gavazzi
Step5Bar-code shipping tag
RGC3A60A20KKE
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DIN Rail, Din-Rail, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Package / Case
    SSR with Integrated Heat Sink
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    RGC3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    102.5mm
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Max Output Current
    20A
  • Circuit
    3PST-NO (3 Form A)
  • Voltage - Input
    20V~275VAC 24V~190VDC
  • Number of Poles
    3
  • Turn On Delay Time
    1 s
  • Max Output Voltage
    660V
  • Contact Current Rating
    60A
  • Voltage - Load
    42V~600V
  • Test Voltage
    4kV
  • Height
    110mm
  • Length
    54mm
  • Width
    54.0004mm