  • RGH1A60A60KGE
RGH1A60A60KGE
advertisement
Manufacturer No:
RGH1A60A60KGE
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-RGH1A60A60KGE
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
Description:
1P-SSC-AC IN-ZC 600V 60A 1600VP-
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RGH1A60A60KGE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount, DIN Rail
  • Package / Case
    SSR with Integrated Heat Sink
  • Mfr
    Carlo Gavazzi Inc.
  • Series
    RGH1
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    20 ~ 275VAC, 24 ~ 190VDC
  • Voltage - Load
    42 ~ 660V
  • Load Current
    60 A