  • RH1B-ULAC24V
RH1B-ULAC24V
advertisement
Manufacturer No:
RH1B-ULAC24V
Manufacturer:
IDEC
HK JDW NO:
354-RH1B-ULAC24V
Package:
300
Datasheet:
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RH1B-ULAC24V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    300
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    24g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    RH
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    1W
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    CE, CSA, TUV, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    110V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    83Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    37mA
  • Must Operate Voltage
    19.2VAC
  • Must Release Voltage
    7.2VAC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Height
    35.6mm
  • Width
    14mm