  • T9CP1A54-240
T9CP1A54-240
advertisement
Manufacturer No:
T9CP1A54-240
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-T9CP1A54-240
Package:
Datasheet:
T9CP1A54-240
Description:
TE CONNECTIVITY T9CP1A54-240 General Purpose Relay, T9C Series, Power, SPST-NO, 240 VAC, 30 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T9CP1A54-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    T9C, OEG
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187/0.250
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    12kOhm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    192VAC
  • Contact Rating (Current)
    30A
  • Must Release Voltage
    24VAC