  • RHC2512FT590R
RHC2512FT590R
advertisement
Manufacturer No:
RHC2512FT590R
HK JDW NO:
762-RHC2512FT590R
Datasheet:
RHC2512FT590R
Description:
FIXED RESISTOR RHC Series, Thick Film, 590Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RHC2512FT590R
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    590Ohm
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm