  • RJR50FP254P
RJR50FP254P
advertisement
Manufacturer No:
RJR50FP254P
HK JDW NO:
103-RJR50FP254P
Package:
Datasheet:
RJR50FP254P
Description:
Res Cermet Trimmer 250K Ohm 10% 1/2W 0.1% 1Turn (6.35 X 6.22mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
RJR50FP254P
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
    Tube
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    Round - 0.250Dia x 0.228 H 6.35mmx5.79mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    250kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    4.75mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Rated Temperature
    85°C