  • RK73B1ETTPL103J
RK73B1ETTPL103J
advertisement
Manufacturer No:
RK73B1ETTPL103J
HK JDW NO:
430-RK73B1ETTPL103J
Package:
0402
Datasheet:
RK73B1ETTPL103J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 10kOhm, 5%,
Quantity:
In Stock : 6597
Step5Bar-code shipping tag
RK73B1ETTPL103J
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    500μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1mm