  • RK73B2HLTE106J
RK73B2HLTE106J
advertisement
Manufacturer No:
RK73B2HLTE106J
HK JDW NO:
430-RK73B2HLTE106J
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 10MOhm, 5%,
Step5Bar-code shipping tag
RK73B2HLTE106J
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    10MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Power Rating
    750mW
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
    2010
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    600μm
  • Length
    5mm
  • Width
    2.5mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Tolerance
    5%