  • RK73H1JTTD75R0D
RK73H1JTTD75R0D
advertisement
Manufacturer No:
RK73H1JTTD75R0D
HK JDW NO:
430-RK73H1JTTD75R0D
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 75Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RK73H1JTTD75R0D
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RK73H
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    75Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    75V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm