  • RK73H2ALTD2434F
RK73H2ALTD2434F
advertisement
Manufacturer No:
RK73H2ALTD2434F
HK JDW NO:
430-RK73H2ALTD2434F
Package:
Datasheet:
RK73H2ALTD2434F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 2.43MOhm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
RK73H2ALTD2434F
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    400 ppm/°C
  • Resistance
    2.43MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm