  • RL0805JR-070R024L
RL0805JR-070R024L
advertisement
Manufacturer No:
RL0805JR-070R024L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RL0805JR-070R024L
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RL0805JR-070R024L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 24mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RL0805JR-070R024L
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±1200ppm/°C
  • Resistance
    24mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    RL
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%