  • RL187-821J-RC
RL187-821J-RC
advertisement
Manufacturer No:
RL187-821J-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-RL187-821J-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RL187-821J-RC
Description:
FIXED IND 820UH 200MA 6 OHM TH
Step5Bar-code shipping tag
RL187-821J-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    RL187
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    200mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Diameter
    0.62 mm
  • Inductance
    820μH
  • Test Frequency
    796kHz
  • DC Resistance (DCR)
    6Ohm Max
  • Max DC Current
    200mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.4MHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Q @ Freq
    80 @ 796kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    80
  • Q Factor
    80
  • DC Current
    200mA
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.441 11.20mm