  • RL20S512JRE6
RL20S512JRE6
advertisement
Manufacturer No:
RL20S512JRE6
HK JDW NO:
873-RL20S512JRE6
Datasheet:
RL20S512JRE6
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.1kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RL20S512JRE6
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Size / Dimension
    0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    5.1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR, 7.5 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-22684
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Diameter
    3.68mm