  • RLB1112V4-222J
RLB1112V4-222J
advertisement
Manufacturer No:
RLB1112V4-222J
HK JDW NO:
103-RLB1112V4-222J
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
RLB1112V4-222J
Description:
Inductor Power Unshielded Wirewound 2200uH 5% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 0.35A 3.2Ohm DCR RDL T/R
Step5Bar-code shipping tag
RLB1112V4-222J
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    RLB
  • Size / Dimension
    0.453Dia 11.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    350mA
    1
  • Base Part Number
    RLB1112
  • Inductance
    2.2mH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.2Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    760kHz
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Q @ Freq
    20 @ 252kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    330mA
  • Rated Current-Max
    0.35A
  • Inductance Tolerance
    5%
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 252 KHZ
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm