  • RLR20C5901FRRE6
RLR20C5901FRRE6
advertisement
Manufacturer No:
RLR20C5901FRRE6
HK JDW NO:
873-RLR20C5901FRRE6
Package:
Axial
Datasheet:
RLR20C5901FRRE6
Description:
Through Hole 5.9kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RLR20C5901FRRE6
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5.9kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Military Standard
    MIL-PRF-39017
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    3.51mm
  • Length
    9.525mm
  • Width
    3.51mm