  • RMCF0201FT499K
RMCF0201FT499K
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0201FT499K
HK JDW NO:
762-RMCF0201FT499K
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
RMCF0201FT499K
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 499kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 15100
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0201FT499K
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    499kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Rectangular
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    280μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm