  • RMCF0603FT7M87
RMCF0603FT7M87
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0603FT7M87
HK JDW NO:
762-RMCF0603FT7M87
Datasheet:
RMCF0603FT7M87
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 7.87MOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 9338
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0603FT7M87
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    7.87MOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm