  • RMCF0603JG18K0
RMCF0603JG18K0
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0603JG18K0
HK JDW NO:
762-RMCF0603JG18K0
Datasheet:
RMCF0603JG18K0
Description:
RMCF Series, Thick Film, 18kOhms, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0603JG18K0
    0603 (1608 Metric)
  • Supplier Device Package
    0603
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    18kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Length
    1.5494mm