  • RMCF0805FT2K26
RMCF0805FT2K26
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0805FT2K26
HK JDW NO:
762-RMCF0805FT2K26
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RMCF0805FT2K26
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 2.26kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 100000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0805FT2K26
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.26kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm