  • RMCF1206FG71R5
RMCF1206FG71R5
advertisement
Manufacturer No:
RMCF1206FG71R5
HK JDW NO:
762-RMCF1206FG71R5
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RMCF1206FG71R5
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 71.5Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6312
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RMCF1206FG71R5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RMCF
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    71.5Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 10 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm