  • RMCF1206FT2K43
RMCF1206FT2K43
advertisement
Manufacturer No:
RMCF1206FT2K43
HK JDW NO:
762-RMCF1206FT2K43
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RMCF1206FT2K43
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 2.43kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 14966
Step5Bar-code shipping tag
RMCF1206FT2K43
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.43kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    1.6mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm