  • RMCF1206JG4R70
RMCF1206JG4R70
advertisement
Manufacturer No:
RMCF1206JG4R70
HK JDW NO:
762-RMCF1206JG4R70
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RMCF1206JG4R70
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCF Series, Thick Film, 4.7Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF1206JG4R70
  • Packing Method
    TR, Paper, 10 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    4.7Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW