  • RMCF2010FT3R48
RMCF2010FT3R48
advertisement
Manufacturer No:
RMCF2010FT3R48
HK JDW NO:
762-RMCF2010FT3R48
Datasheet:
RMCF2010FT3R48
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 3.48Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF2010FT3R48
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RMCF
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    3.48Ohm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Voltage - Rated
    400V
  • Power Rating
    750mW
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm